W pierwszym kwartale 2015 roku przedstawiony zostanie kompleksowy projekt Kodeksu budowalnego – zapowiedziała w środę premier Ewa Kopacz.

„Zasadnicza koncepcja Kodeksu budowlanego z naciskiem na księgę budowlaną, zostanie przedstawiona w pierwszym kwartale 2015 roku” – powiedziała Kopacz na środowej konferencji podsumowującej 100 dni pracy jej rządu.

Szefowa rządu powiedziała, że księga budowlana „będzie zawierać kompleksową regulację procesu budowalnego, wykorzystując m.in. orzeczenia sądów administracyjnych”.

Dodała, że projekt uwzględni też rozwiązania proponowane w projekcie nowelizacji prawa budowlanego, nad którym pracuje obecnie Sejm, a który przewiduje m.in. uproszczenia dla inwestycji takich, jak zabudowa rodzinna.

Szefowa rządu przypomniała też, że 9 grudnia ub.r. rząd przyjął poprawki do obywatelskiego projektu nowelizacji prawa budowalnego, które „mają ochronić przed rozbiórką ok. 900 tys. budynków, które na podstawie dotychczasowych przepisów są samowolą budowlaną”.

Odnosząc się z kolei do obszaru energetyki Kopacz zaznaczyła, że trwa budowa bloków energetycznych na terenie elektrowni Jaworzno III i Opole II. „Dzięki inwestycji w Jaworznie postanie jeden z największych w kraju bloków energetycznych, który zapewni energię dla 2,5 mln gospodarstw domowych” – mówiła premier.

„Elektrownia Opole II to największa inwestycja przemysłowa Polsce po 1989 roku, która zapewni stabilne dostawy do 4 mln gospodarstw” – dodała szefowa rządu.

Podkreśliła, że nowy blok – zapewniający energię elektryczną dla 75 tys. gospodarstw – zostanie oddany do użytku również w Rzeszowie.

Autor:  PAP

wnp.pl